Czy opisy kategorii w sklepie internetowym są przydatne pod SEO?
Jeśli prowadzisz sklep internetowy, z pewnością chciałbyś znaleźć uniwersalną “receptę” na zwiększenie sprzedaży. Być może nie odkryjemy Ameryki i nie wymyślimy rozwiązania na miarę Nobla… Chętnie podzielimy się jednak z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem z zakresu pozycjonowania stron www. W końcu wysoka pozycja Twojego sklepu internetowego w wyszukiwarce ma ogromny wpływ na ilość i wartość sprzedaży… Dziś zajmiemy się tematem, który jest często poruszany wśród właścicieli sklepów internetowych, czyli…
Opisy kategorii w sklepie internetowym. Czy są przydatne pod SEO?
Pisać czy nie pisać – oto jest pytanie… Zawsze odpowiadamy na nie – “To zależy – zależy od tego, czy chcesz dać się łatwiej wyszukać w Google.” 🙂 Pamiętaj, że tekstu na stronie www nigdy za wiele – oczywiście, unikalnego tekstu wysokiej jakości. Skoro już ustaliliśmy, że opisy kategorii to must have sklepu internetowego, podpowiemy Ci, jak je pisać, by były skuteczne!
Twórz treści unikatowe i wysokiej jakości
Co to oznacza? Wszystkie treści na stronie www – nie tylko opisy kategorii – powinny być unikatowe. Powielanie tekstów z innych witryn nie tylko nie da Ci pierwszej pozycji w wyszukiwarce, ale i sprawi, że możesz zostać zbanowany… O ile kopiowanie treści jest zabronione, umieszczanie w opisach słów kluczowych – jak najbardziej wskazane. Ważne, żeby tekst miał odpowiednią strukturę i był łatwy do odczytu i zrozumienia. Czasy, gdy treści stworzone z samych fraz kluczowych bez składni i stylu były wysoko pozycjonowane, dawno minęły. Dbaj o poprawność tekstów i pamiętaj o stosowaniu synonimów.
Linkuj w obrębie witryny
W kontekście pozycjonowania strony, bardzo istotna jest ilość linków wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku opisów kategorii, doskonale sprawdza się linkowanie do produktów pochodnych. Stanowi to ułatwienie dla użytkowników strony – Twoich potencjalnych klientów oraz wpływa na pozycję strony w wyszukiwarce.
Pamiętaj o nagłówkach
Bardzo ważne jest to, żeby zachować odpowiednią hierarchię tekstów. H1, H2, H3 to skróty od “heading”, czyli “nagłówek”. O ile H1 powinien wystąpić jedynie raz w treści na danej stronie www, H2 czy H3 mogą pojawiać się częściej. Ułatwiają one odbiór opisu i sprawiają, że jego wartość – zarówno dla użytkownika, jak i wyszukiwarki – rośnie. Odpowiednia struktura tekstu to jednak nie tylko nagłówki.
Dostosuj długość opisu do ilości kodu
Czy znasz pojęcie “code to text ratio”? Jest to termin, który stanowi o relacji kodu strony www do ilości tekstu. Co oczywiste – wyszukiwarki najbardziej “lubią” (i premiują wysoką pozycją) te strony, które wyróżniają się wysokim stosunkiem treści do kodu. Niestety, nigdzie nie znajdziesz “idealnej” procentowej wartości tego parametru. Przyjmuje się, że powinien on wynosić między 20 a 70%, ale wszystko zależy od wielu czynników. Nie warto przesadzać, ale generalnie: im więcej tekstu – tym lepiej! Pytanie – czy lokalizacja opisu na stronie ma jakiekolwiek znaczenie?
Gdzie umieścić opis kategorii?
Teksty kategorii w sklepie internetowym – na górze czy na dole strony? Istnieje na ten temat wiele teorii. My przychylamy się do tej, która stanowi, że wszystko zależy od celu umieszczenia opisu. Jeśli tworzysz treści przede wszystkim pod SEO, tekst możesz spokojnie umieścić na dole witryny. Jeżeli natomiast w opisie jest wiele cennych wskazówek wraz z linkami do kategorii pochodnych, dodaj go na górze – pokaż go klientom!
Nie zapomnij o meta title i meta description
Meta title to nic innego jak tytuł strony, natomiast meta description – jej opis, który pojawia się w wyszukiwarce. Jeśli nie stworzysz opisu samodzielnie, zostanie on “wybrany” przez wyszukiwarkę spośród przypadkowego fragmentu tekstu, znajdującego się na stronie. Warto dodać – niekoniecznie takiego, który Ci odpowiada… Tym bardziej warto dbać o to, by każda kategoria Twojego sklepu internetowego była łatwo wyszukiwalna. Nie duplikuj w meta description tego, co znajduje się już w opisie. To tylko 160 znaków – z pewnością stworzysz fantastyczną treść, zachęcającą do odwiedzenia Twojej witryny.
Teoria vs rzeczywistość
Czy wiodące sklepy www posiadają opisy kategorii? Postanowiliśmy przeanalizować 80 czołowych sklepów internetowych z różnych branży pod kątem występowania treści tego typu. Tylko 11 z nich nie ma ich na swoich stronach. Pozostałych 69 witryn posiada opisy kategorii – w większości rozbudowane i znajdujące się na dole podstron, pod produktami. Jeżeli tylu “największych graczy” to robi, wiedz, że warto iść w ich ślady!
Pozycjonowanie sklepu www to ciągły proces
Rozwijając swój sklep www, pamiętaj, że pozycjonowanie organiczne to długotrwały proces. Kluczem do sukcesu jest regularne tworzenie nowych treści – w tym także opisów. Niektóre sklepy internetowe właśnie z tego powodu posiadają również blog i/lub aktualności. Przyrosty treści są bardzo istotne, jeżeli chce się uzyskać i utrzymać wysoką pozycję w wyszukiwarce.
#OkiemEkspertów
Jak mówi Piotr Werner, e-commerce manager w Mydlarni Cztery Szpaki , opisy kategorii są niezbędne, jeśli myśli się o wysokiej pozycji w wyszukiwarce:
Z mojego doświadczenia wynika, że odpowiednio przygotowane opisy kategorii mogą znacznie przyczynić się do poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Ich napisanie – szczególnie w przypadku rozbudowanych sklepów – bywa bardzo czasochłonne. Dobrą praktyką, porządkującą pracę i ograniczającą późniejszy wysiłek, jest odpowiednie określenie założeń. Polecam przygotowanie arkusza w Excelu, w którym rozpiszemy sobie całe drzewo kategorii. Do każdej pozycji dopisujemy title, h1, h2 i główną frazę kluczową, do której dopasujemy opis. Warto też z góry określić sobie przybliżoną liczbę znaków, jaką ma mieć tekst – solidne kilkaset jest tu minimum. Dzięki temu użytkownik (i robot Google!) przeglądając poszczególne kategorie przekona się, że opisy zostały przygotowane w sposób zaplanowany i przemyślany.
CEO SPACE ADS – Rafał Chojnacki – zwraca także uwagę na kilka innych czynników, które – wraz z opisami kategorii – łącznie wpływają na sukces sprzedażowy:
Teksty opisowe kategorii spełniają dwie bardzo ważne role. Po pierwsze, dzięki wykorzystaniu przyjaznych słów oraz języka korzyści mogą spowodować intencję zakupową u użytkownika, którego same zdjęcia produktu nie przekonały do zapoznania się z nim. Z drugiej strony, co w większości sklepów jest główną przyczyną ich powstania, wspomagają proces pozycjonowania stron kategorii w wyszukiwarkach internetowych. Przez to, że strony kategorii są głównie stałymi stronami (nie zmieniają się tak często jak strony produktów), ich indeksacja na wysokich pozycjach jest kluczowa. Dokładając do tego zoptymalizowane teksty meta title, meta description, wysokie user experience czy ciekawą ofertę, możemy z dużym prawdopodobieństwem wróżyć sukces sprzedażowy.
#checklista
Chcesz być wysoko w wyszukiwarkach? Wykonaj samodzielny audyt swojej strony www!