Czym jest M-Commerce i jak go wykorzystać w Twojej firmie?
Obecnie większość klientów sklepów internetowych wybiera produkty i dokonuje finalizacji transakcji za pomocą smartfona. Popularność urządzeń mobilnych sprawia, że w przyszłości handel internetowy będzie się opierać przede wszystkim na zakupach dokonywanych z poziomu urządzeń mobilnych. Niezależnie od oferowanych produktów lub komercyjnych usług oferowanych przez sklep internetowy, sama znajomość preferencji potencjalnych klientów nie wystarcza. Aby wykorzystać nowe możliwości, trzeba wiedzieć, czym jest m-commerce i jak pod jego wpływem zmienia się branża e-commerce.
Czym jest M-Commerce?
To termin używany do opisania handlu internetowego (i innych działań związanych z aktywnością zakupową konsumenta w internecie) na urządzeniach mobilnych. Coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych i coraz więcej osób dokonuje zakupów i korzysta z różnych aplikacji w internecie, dlatego mobile commerce to naturalna konsekwencja rozwoju handlu elektronicznego (e-commerce). M-commerce to jednak nie tylko aplikacje, ale też transakcje dokonane na mobilnej przeglądarce internetowej. Jeszcze jakiś czas temu większość czynności związanych z transakcjami w internecie odbywała się z poziom komputerów stacjonarnych i laptopów. Trendy się jednak zmieniły i dziś ogromną popularnością cieszy się m-commerce, czyli termin obejmujący wszystkie transakcje pieniężne odbywające się za pomocą urządzeń mobilnych (przede wszystkim smartfonów i tabletów).
Rozwój M-commerce ma szczególne znaczenie dla branży e-commerce, ponieważ internauci bardzo chętnie dokonują zakupów „po drodze”, w pracy, na uczelni lub podczas jazdy autobusem. M-commerce opiera się o działania na smartfonie i umożliwia dokonywanie transakcji w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. E-commerce to jednak niejedyna sfera związana z m-commerce, ponieważ nowe możliwości dla użytkowników urządzeń mobilnych dotyczą także bankowości mobilnej, płatności rachunków i wielu innych usług. M-commerce znacznie ułatwia życie konsumentów i jednocześnie tworzy nowe możliwości dla przedsiębiorców.
Popularność m-commerce – gdzie najczęściej wykorzystuje się m-commerce?
Termin m-commerce najczęściej używa się w kontekście sprzedaży w internecie, czyli branży e-commerce, jednak możliwość przeprowadzania transakcji z dowolnego miejsca o dowolnej porze sprawiają, że innowacyjne rozwiązania są wykorzystywane również w innych sferach. M-commerce jest najbardziej rozpowszechniony (poza branżą e-commerce) w bankowości (tzw. bankowość mobilna to rozwiązanie, które umożliwia proste dokonywanie przelewów i płatności w aplikacji). Z podobnego rozwiązania korzystają również linie lotnicze, które umożliwiają zakup biletów i kontrolę kart pokładowych z poziomu aplikacji (lub strony na mobilnej przeglądarce internetowe) oraz liczne aplikacje usługowe jak np. Uber, Bolt, Amazon, Glovo i wiele innych. M-commerce jeden z najszybciej rozwijających się obszarów handlu elektronicznego, dlatego warto zadbać o to, aby konwersja na urządzeniu mobilnym była wysoka. Zobaczmy zatem, jak i dlaczego warto wykorzystać nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym.
Mobile commerce a e-commerce i urządzenia mobilne
Coraz większa popularność m-commerce to naturalny rozwój branży e-commerce. Z roku na rok wzrasta liczba użytkowników, którzy kupują w internecie z poziomu urządzeń mobilnych. Szacuje się, że liczba polskich internautów, którzy dokonują zakupów w internecie przy użyciu urządzeń mobilnych, wynosi nawet 70%. W najbliższej przyszłości można również oczekiwać tego, że smartfony staną się podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do zakupów w internecie. Co to oznacza dla przedsiębiorców z branży e-commerce? Przede wszystkim konieczność dostosowania swojej strategii sprzedażowej do nowych potrzeb potencjalnych klientów. Zakupy w internecie kojarzą się internautom z wygodą i szybkością, dlatego każdy sklep internetowy powinien odpowiadać tym wymaganiom. Z jednej strony pomaga w tym terminowa wysyłka i dostawa, jednak nie mniej istotne jest przygotowanie strony sklepu internetowego i ewentualne wykorzystanie aplikacji sprzedażowej. Szybkość działania serwisu w formie m-commerce jest kluczowa. Strona sklepu musi być również responsywna na wszystkich urządzeniach i cechować się user experience na najwyższym poziomie.
Jak wykorzystać m-commerce w sklepie internetowym?
Każdy przedsiębiorca powinien zadbać o to, aby jego sklep internetowy był zaprojektowany w taki sposób, aby ułatwić zakup na urządzeniach mobilnych. Podstawą jest oczywiście stworzenie responsywnej strony internetowej, która będzie dostosowana do różnych rozdzielczości ekranu. O co jeszcze trzeba zadbać, aby wykorzystać m-commerce w sklepie internetowym? Podstawą jest wygodne menu mobilne. Powinno mieć odpowiednią wielkość i znajdować się w widocznym miejscu. Na urządzeniach mobilnych użytkownicy mają do dyspozycji znacznie mniejszy ekran niż przy zakupach na komputerze, dlatego menu musi gwarantować wygodne poruszanie się między kategoriami i możliwość powrotu do strony głównej za pomocą jednego kliknięcia.
To samo dotyczy wielkości przycisków – muszą być one wystarczająco duże, aby każdy użytkownik mógł w nie kliknąć. Strona sklepu internetowego nie powinna być „przeładowana” i całkowicie zajęta treścią – użytkownicy mogą się wtedy poczuć przytłoczonymi, tym bardziej, jeśli korzystają z urządzenia z małym ekranem. Z tego samego powodu ważne jest odpowiednie umieszczenie wyszukiwarki – najlepiej w widocznym miejscu. Jeżeli chodzi o finalizację transakcji, to w przypadku zakupów z poziomu urządzeń mobilnych warto podzielić proces zakupowy na kilka kroków. Będzie to znacznie mniej przytłaczającym rozwiązaniem dla potencjalnych klientów niż konieczność wypełnienia jednego długiego formularzu na małym ekranie. Nie mniej istotne są również takie rozwiązania jak np. wybór czytelnej czcionki, odpowiednie połączenie odcieni kolorów na stronie oraz estetyczne wkomponowanie zdjęć produktów na witrynie sklepu internetowego.
Zalety M-Commerce
Ostatnie lata przyniosły bardzo dynamiczny rozwój branży e-commerce. Ważną rolę w tym rozwoju zagrał również rozwój m-commerce. Spójrzmy zatem na przyczyny, dlaczego Twoja marka potrzebuje strony (i/albo aplikacji) dostosowanej do zakupów z urządzeń mobilnych. Dzięki m-commerce zakupy stają się coraz wygodniejsze i przyjemniejsze dla klientów. Potencjalni klienci mogą przeglądać szeroką gamę produktów, korzystać z porównywarek cen i wyszukiwać produkty z najbardziej konkurencyjnymi cenami i dokonywać zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Można śmiało stwierdzić, że wszyscy przyzwyczailiśmy się do kupowania produktów i usług online. Dzięki m-commerce sklep internetowy zachowuje wszystkie zalety z branży e-commerce, ale potencjalni klienci mogą cieszyć się wygodnymi warunkami do zakupów z poziomu urządzeń mobilnych. Dodatkowo handel mobilny umożliwia firmom łatwą interakcję z klientami, np. przy wykorzystaniu chat botów lub za pomocą dedykowanej aplikacji.
M-commerce ułatwia użytkownikom mobilnym dokonywanie płatności online. Do przeprowadzenia transakcji użytkownicy nie potrzebują laptopa ani komputera stacjonarnego, więc mogą dokonywać zakupy w dowolnym miejscu – w domu, w autobusie, w szkole, na uczelni lub w pracy. Rozwój m-commerce sprawia, że przyszłość branży e-commerce może być jeszcze bardziej dochodowa dla przedsiębiorców, ponieważ zakupy dokonywane przez smartfona są przede wszystkim szybkie. Przy zakupach z urządzeń mobilnych internauci mają zazwyczaj mniej czasu na analizę jakości produktów i porównanie cen, co sprawia, że częściej kupują pod wpływem emocji. Bardzo ciekawym i pomocnym w sprzedaży rozwiązaniem stosowanym w m-commerce są także spersonalizowane promocje. Rozwój technologiczny i liczne urządzenia marketingowe sprawiają, że potencjalny klient może otrzymać od sklepu internetowego ofertę dokładnie dostosowaną do jego potrzeb, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dokonania przez niego zakupu.
M-commerce a UX sklepu internetowego
Mobile commerce i UX to w pewnym sensie nierozłączne terminy, ponieważ ciężko wyobrazić sobie wykorzystanie m-commerce w sklepie internetowym, bez zadbania o User Experience. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że korzystanie ze sklepu internetowego na urządzeniach mobilnych wygląda znacznie inaczej niż w przypadku dokonywania zakupów na komputerze. W przypadku przygotowywania strony dla mniejszego ekranu, trzeba liczyć się z nowymi wyzwaniami, jednak odpowiednie wykorzystanie dostępnych narzędzi pozwala na zdobycie przewagi konkurencyjnej w praktycznie każdej branży. Potencjalni klienci preferują zakupy na stronach internetowych, które są dostosowane do urządzeń mobilnych lub oferują swoim klientom korzystanie z aplikacji mobilnej.
Jednym z największych problemów w sferze User Experience w sklepach internetowych jest konieczność wypełnienia niewygodnego i nieczytelnego formularzu przed dokonaniem zakupu. Często przeszkodą w osiągnięciu wysokiej satysfakcji klienta na stronie są problemy z płatnością online. Osiągnięcie User Experience na wysokim poziomie wymaga również bardzo szybkiego ładowania strony. Kolejną istotną kwestią jest wygodna nawigacja, która pozwala klientami łatwe poruszanie się po stronie. W przypadku korzystania ze strony z poziomu smartfona jest to szczególnie ważne, ponieważ ekran urządzenia jest znacznie mniejszy niż na laptopie lub komputerze stacjonarnym. Poza tym nic bardziej nie zniechęca klienta niż uciążliwe logowanie oraz ograniczone opcje płatności online.
Korzyści z wdrożenia mobile commerce w sklepie internetowym
- Dzięki m-commerce można osiągnąć lepszą konwersję
- Zastosowanie m-commerce to możliwość dotarcia do większej grupy potencjalnych klientów
- Poprawa responsywność strony to sposób na zwiększenie sprzedaży
- M-commerce to większa liczba zrealizowanych zakupów
- Dzięki dobremu User Experience poprawia się zadowolenie konsumentów, co przekłada się na polecenia
- M-commerce pomaga zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków
- M-commerce to najlepszy sposób na wprowadzenia i wykorzystanie nowoczesnych form promocji
- Responsywność strony i przygotowanie sklepu to sposób na poprawę wizerunku firmy
- Mobile commerce to „must-have” dla każdego sklepu internetowego
M-Commerce a rozwój sklepu internetowego
Klienci praktycznie każdego sklepu internetowego korzystają dziś ze smartfonów i tabletów, kiedy chcą kupić potrzebny im produkt. Z tego powodu każdy przedsiębiorca z branży e-commerce powinien się upewnić, że jego sklep internetowy może sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów. Jak już wcześniej wspominaliśmy, strona sklepu musi być responsywna i zapewniać internautom pozytywne wrażenia z korzystania z oferty sklepu na urządzeniach mobilnych. W przypadku większych sklepów internetowych warto pójść o krok do przodu i stworzyć swoją dedykowaną aplikację. Dzięki jej wykorzystaniu można oczekiwać jeszcze lepszego odbioru marki przez potencjalnych klientów. Dodatkowo warto nakierować pracowników, aby testowali serwis na widoku mobilnym strony internetowej. Nie bez znaczenia pozostaje również stałe śledzenie nowych trendów, które będą w przyszłości wpływać na m-commerce oraz jednocześnie kształtować branżę e-commerce.
M-commerce – teraz i w przyszłości
Dziś prawi wszyscy korzystają ze smartfonów lub tabletów i nawet jeśli ktoś wciąż kupuje w internecie na laptopie, to prawdopodobnie w najbliższej przyszłości zacznie również kupować z telefonu. Przeglądanie produktów i zakupy online to właśnie najpowszechniejsze zastosowanie m-commerce. Potencjalni klienci mogą znaleźć w internecie praktycznie wszystkie towary, zaczynając od artykułów spożywczych, a kończąc na urządzeniach elektronicznych. Najpopularniejszym miejscem na zakupy są oczywiście sklepy internetowe oraz ogromne marketplace, które skupiają na swojej platformie różnych sprzedawców, jednak coraz więcej sklepów internetowych decyduje się również na stworzenie aplikacji dla swoich klientów.
Kolejną branżą, która jest w bardzo dużym stopniu oparta na kompleksowej obsłudze klientów, którzy mogą korzystać z usług z urządzeń mobilnych, jest bankowość online. Bardzo dużą popularnością cieszą się również aplikacje mobilne, które są alternatywnymi kanałami do dokonywania płatności jak np. PayPal i Google Pay. To samo można powiedzieć o innych firmach oferujących treści w postaci cyfrowej jak np. Netflix i Spotify. Najważniejsze dla przedsiębiorców jest jednak to, że rozwój m-commerce i popularność kupowania w internecie na smartfonach i tabletach będzie się w najbliższych latach tylko zwiększać.