Do czego służy Google Merchant Center i jak nim zarządzać?
Google Merchant Center (GMC) to prawdziwa rewolucja, która pozwala na sprawne zarządzanie produktami, kosztami ich dostawy, podatkami itp. Dzięki tej bezpłatnej usłudze właściciele e-sklepów jeszcze sprawniej mogą reklamować swoje produkty w Internecie, co przyczynia się do wzrostu sprzedaży. W poniższym poradniku wyjaśniamy, czym jest GMC i jak go używać. Przeczytaj i dowiedz się, jak stworzyć swoją pierwszą kampanię produktową w Google Merchant Center!
Google Merchant Center – co to?
GMC, czyli Centrum Sprzedawcy Google to jeden z najświeższych produktów w usługach Google. W dużym skrócie jest to narzędzie reklamowe, które daje możliwość posiadaczom sklepów internetowych na reklamowanie konkretnych produktów w zakładce Zakupy Google. Dzięki temu użytkownicy przeglądarki mogą zobaczyć reklamy produktowe, które przedstawiają dane produktu. Mowa o informacjach takich jak: nazwy produktu, jego zdjęcie oraz cena. Google Merchant Center pozwala również na pobieranie danych i zarządzanie nimi w celu wypromowania i sprzedaży produktów.
Jak założyć konto GMC w usługach Google?
Założenie konta Google Merchant Center nie jest skomplikowane. Wystarczy, że posiadasz konto Google. Jeżeli jeszcze go nie masz – pora je stworzyć. Konto GMC można sparować również z innym mailem niż Gmail – wystarczy jedynie zarejestrować się w usłudze. Proces rejestracji wymaga jedynie podania podstawowych informacji o firmie, adresu strony należącej do sklepu internetowego itp. Kolejnym ważnym krokiem jest wgranie pliku produktowego, o którym opowiemy nieco później.
Jak poruszać się po GMC w wyszukiwarce Google?
Nowa odsłona GMC działa bardzo intuicyjnie, co ułatwia poruszanie się po nim. Usługa ta składa się z elementów takich jak:
- Strona główna – zapewnia dostępu do powiadomień oraz kart, z których poziomu można przeglądać dane o produktach, plikach danych oraz informacje o ilości kliknięć w reklamy produktowe.
- Informacje o firmie – pozwala na zarządzanie informacjami o firmie, np. kontaktowymi. Dodatkowo również umożliwia weryfikacje witryny oraz przesłanie loga sklepu.
- Produkty – umożliwia zarządzanie plikami produktowymi, diagnozowanie i rozwiązywanie zaistniałych problemów, konfiguracje dostawy itp.
- Archiwum wiadomości – czyli wiadomości i powiadomienia otrzymane na konto Merchant Center.
Ustawienia konta – jak nimi zarządzać?
W celu zmienienia ustawień konta wystarczy kliknąć w ikonę z trzema kropkami, która znajduje się u góry strony, w jej prawym rogu. Następnie rozwinie się lista, na której pojawią się:
- Ustawienia konta – np. dotyczące strefy czasowej, języka itp.
- Łączenie kont – umożliwia połączenie z kontem Google Ads, Merchant Center itd.
- Automatyczne aktualizacje produktów – pozwala na włączenie/wyłączenie funkcji automatycznego aktualizacji danych o produktach.
- Użytkownicy – umożliwia zarządzanie dostępem użytkowników oraz uprawnieniami administratora.
- STFP/FTP/GCS – dotyczy przenoszenia informacji o oferowanych produktach na serwery Google.
- Diagnostyka interfejsu API – opcja zaawansowanego przesyłania danych o produktach na serwery Gogle.
- Programy Merchant Center – dodatkowe programy, które pomagają w reklamowaniu produktów.
Integracja sklepu z GMC – jak to zrobić?
Do integracji służą wtyczki, które pozwalają na zautomatyzowany eksport produktów do systemu GMC. Oprócz nich potrzebny jest także plik produktowy, API lub ręczne wygrywanie produktów. Tworząc go, należy pamiętać o tym, by zawsze zawierał on aktualną ofertę. Oznacza to więc, ze musi on być na bieżąco aktualizowany przez system sklepu internetowego. Z kolei API pozwala na integrację „na żywo”. W praktyce oznacza to więc, że oferta produktowa automatycznie zaktualizuje się po dokonaniu zmian w asortymencie. Spośród tych trzech możliwości najczęściej stosuje się integracje poprzez plik produktowy. Z drugiej jednak strony największą dokładnością charakteryzuje się integracja API, której użycie rekomendujemy. Należy jednak liczyć się z tym, że wymaga ona przeprowadzenia zaawansowanych prac programistycznych. Nie ulega jednak wątpliwościom, że dzięki temu produkty w GMC będą zawsze aktualne.
Instrukcja krok po kroku
w celu zintegrowania strony z GMC należy:
- Wejść na stronę Google dla Sprzedawców,
- Zalogować się/utworzyć konto,
- Zaktualizować podstawowe informacje o sklepie – kraj, nazwę sklepu, jego adres URL,
- Zaakceptować warunki rejestracji w usłudze,
- Przeprowadzić weryfikację witryny – poprzez skopiowanie kodu HTML z ramki (w sekcji „Inne metody”,
- Zalogować się w panelu sklepu,
- W sekcji „Narzędzia”, przejść do „Narzędzia webmastera”, a następnie do „Weryfikacja strony dla Google”, gdzie należy wkleić kod HTML.
Plik produktowy – co to?
Wspomniany wcześniej plik z produktami (inaczej feed produktowy) to dokument, który zawiera podstawowe informacje o produktach znajdujących się w Twoim sklepie. Zawiera on dane produktów, a m.in.:
- Nazwę produktu,
- Jego opis,
- Cenę,
- Informacje o dostępność,
- Numer katalogowy,
- GTIN,
- Adres URL dla zdjęcia,
- Adres URL karty produktu
Warto również wspomnieć, że w przypadku pliku produktowego, nie ma żadnego, określonego minimum. Oznacza to, że z usługi Zakupy Google korzystać mogą także firmy, które w swoim asortymencie posiadają tylko jeden produkt.
Plik produktowy – jak go wgrać?
W celu wgrania pliku danych należy:
- Odnaleźć zakładkę „Plik danych” – następnie kliknij przycisk „Dodaj” i wybierz plik z komputera,
- Wybrać kraj oraz język sprzedaży,
- Wpisać nazwę pliku produktowego – w kolejnym kroku należy określić sposób, w jaki zostanie on wgrany.
Na końcu zapisz wprowadzone zmiany i poczekaj na ich akceptację. Może to zająć nawet do 3 dni roboczych. W większości przypadków zajmuje to jednak 1–2 dni robocze. Jeżeli trwa to dłużej niż 3 dni – należy skontaktować się z Pomocą Google.
Plik produktowy – jaki wybrać format?
Poprawnie stworzony plik produktowy powinien zostać zapisany w formie tekstu (.txt) lub pliku XML (.xml). Korzystanie z pierwszego z nich poleca się w przypadku małych sklepów internetowych. Jego stworzenie nie wymaga posiadania obszernej wiedzy technicznej i można go utworzyć przy pomocy arkusza kalkulacyjnego. Jeżeli jednak Twój sklep posiada rozbudowany asortyment – znacznie lepszym wyborem będzie wygenerowanie pliku w formacie XML.
Wgranie pliku produktowego – co dalej?
Weryfikacja ze strony Google może zakończyć się na kilku sposobów. Wszystkie z nich możesz zobaczyć po wejściu w zakładkę „Diagnostyka”. Pliki jeszcze nierozpatrzone ujrzysz na swoim koncie w zakładce „Oczekujące produkty”. Z kolei piliki zaakceptowane będą Ci się wyświetlać pod kolorem niebieskim. Kolejną z możliwych opcji są pliki odrzucone, które są oznaczone kolorem czerwonym. Obok nich powinna również znajdować się przyczyna odrzucenia, z którą warto zapoznać się w celu poprawienia błędów. Ostatnią z możliwości są „Wygasające produkty”, które są oznaczone na żółto. W przypadku niepodjęcia żadnych działań – w ciągu kolejnych 3 dni przestaną się one wyświetlać.
Google Merchant Center – ile to kosztuje?
Należy zaznaczyć, że samo konto Google Merchant Center jest całkowicie bezpłatne. Za prowadzone w jego ramach kampanie produktowe trzeba już jednak zapłacić. To Ty decydujesz o tym, ile zapłacisz za prowadzone kampanie reklamowe – samodzielnie planując ich budżet i stawki.
Jak zaplanować budżet?
Wysokość zaplanowanego budżetu w głównej mierze zależy od tego, w jakiej branży działa Twój sklep oraz od oferowanych w nim produktów. W dobieraniu budżetu warto skorzystać z pomocy specjalisty od Google Ads. Powinien on bowiem zostać ustalony w oparciu o cele reklamowe oraz uśrednionej kwoty, którą jako reklamodawca planujesz przeznaczyć dziennie na daną reklamę. Jeżeli wybierzesz zbyt mały – niestety opłacona przez Ciebie reklama po wyczerpaniu, przestanie być widoczna. Warto więc zacząć od określenia budżetu miesięcznego, na podstawie którego można łatwo określić budżet dzienny (dzieląc go przez ilość dni w miesiącu).
Modele rozliczeń w kampaniach produktowych
Korzystanie z usługi Zakupy Google rozliczane jest na podstawie poniższych modeli rozliczeń:
- CPC – najlepiej wybrać go, gdy zależy Ci na tym, by osiągnąć jak największą liczbę odwiedzin w swojej witrynie. Pozwala on utrzymać stały poziom wydatków.
- eCPC – prowadzi do maksymalizacji konwersji na stronie przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad stawkami, które są ustalane automatycznie.
- ROAS – oznacza maksymalizacja liczby i wartości konwersji przy utrzymaniu stałego zwrotu z nakładów na kampanię reklamową. W tym modelu stawki również są narzucane automatycznie.
Przed podjęciem decyzji o wyborze jednego z nich, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty Google Ads, który dokonuje wyliczeń na podstawie analizy wiele różnych zmiennych. W celu zrozumienia strategii marketingowej oraz celów firmy powinien on również przeprowadzić krótką rozmowę z reklamodawcą.
Możliwość bezpłatnego wyświetlania produktów dostępnych lokalnie
Warto również wspomnieć o tym, że istnieje możliwość bezpłatnego wyświetlania informacji o produktach – pod warunkiem, że dotyczą one usług i produktów lokalnych. Dzięki temu dostępne w Twoim sklepie produkty, będą wyświetlane w miejscach takich jak: wyszukiwarka oraz w zakładkach Grafika, Zakupy, Mapach i Obiektywie Google – i to całkowicie bezpłatnie.
Zalety prowadzenia kampanii produktowych
Google Merchant Center, podobnie jak i Google Ads (dawne reklamy Google AdWords) niesie ze sobą wiele zalet. Zacznijmy od tego, że dzięki swojej atrakcyjnej formie reklamy produktowe charakteryzują się wysoką skutecznością. Przede wszystkim jednak pozwalają one znacznie skrócić ścieżkę zakupową, co skutkuje wzrostem konwersji na stronie. Zamieszczone w nich zdjęcia wizualnie zachęcają kupujących do podjęcia decyzji o zakupie produktu.
Kolejnym argumentem przemawiającym do Internautów za tym, by korzystać z Google Shopping, jest możliwość porównywania cen. Jeżeli więc zależy Ci na tym, by podnieść wyniki sprzedaży – zadbaj o to, by w swoim sklepie internetowym oferować niższe od konkurencji ceny. Nawet nieznaczna różnica w cenie zaowocuje większą sprzedażą. Dla wielu sklepów ten typ reklamy jest również znacznie bardziej opłacalny. Unikasz bowiem pustych wejść na stronę, za które musiałbyś zapłacić. Sklep internetowy zyskuje więc nie tylko większe zainteresowanie ze strony klientów, ale i możliwość zredukowania kosztów reklamy do minimum.
Na tym jednak jeszcze nie koniec zalet tej usługi. Korzystając z Google Merchant Center, zyskujesz również dostęp do precyzyjnych analiz, które podobnie jak w przypadku Google Analytics pomagają przewidzieć zachowania klientów.
Google Zakupy – dla kogo?
Na końcu warto również wspomnieć o tym, dla kogo jest przeznaczone GMC. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie dla wszystkich, którzy działają w branży e-commerce! Nie ważne, czy dopiero otwierasz swoja działalność, czy może prowadzisz sklep internetowy od lat – korzystanie z tej platformy wspomoże Twoje działania marketingowe. Jest to bowiem usługa, która pozwala na połączenie oferty sklepu z Google Ads – i to bezpłatnie.
GMC pozwoli Twojej firmie rozwinąć skrzydła i dotrzeć do jeszcze większej ilości potencjalnych odbiorców. Pomoże ono również w tym, żeby zostać zauważonym na tle konkurencji, co zwłaszcza w przypadku młodych firm czasem stanowi nie lada wyzwanie. W dodatku GMC nie ogranicza się jedynie do małych firm. Prowadzona w nich kampania produktowa może dotyczyć zarówno małych firm, jak i tych, które oferują znacznie większy asortyment. Nie zwlekaj więc i skorzystaj z niego, zanim zrobi to konkurencja!