Jak wykorzystać Hashtagi na instagramie?
Instagram to jeden z największych serwisów społecznościowych. Miliony unikalnych użytkowników każdego dnia tworzą i odbierają ogromne ilości treści. Aby ułatwić im znajdowanie tego, co ich najbardziej interesuje, stworzono hashtagi (hasztagi). To nic innego jak słowa lub ciągi słów, poprzedzone tzw. kratką (ang. hash), czyli #. Hashtagi na Instagramie mają na celu porządkowanie i kategoryzowanie materiałów o podobnej tematyce spośród ogromu treści umieszczanych na tym portalu. Dzięki temu użytkownicy serwisu mają możliwość łatwego znajdowania interesujących pozycji wśród publikowanych w każdym momencie zdjęć oraz filmów. Hashtag to potężne narzędzie umożliwiające zdobywanie kolejnych obserwujących, a w przypadku profili biznesowych – pozyskiwanie nowych klientów. Jednak jak z tego narzędzia korzystać? Jak określić najbardziej popularne hashtagi, idealnie dopasowane do prezentowanych treści?
Hashtagi na Instagramie – jak to działa?
Dla użytkowników mediów społecznościowych są one tym samym, co słowa kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę Google. Za ich pomocą mogą oni przeszukiwać nieuporządkowaną przestrzeń i wyszukiwać konkretne treści. To właśnie dlatego, tworząc post na Instagramie i pisząc dołączoną notkę, nie powinniśmy ograniczać się do robienia i obróbki zdjęć. Zawsze warto pamiętać o dodaniu hashtagów, które nakierują odbiorców na dany profil i przywołają osoby, które interesuje temat, którego dotyczy post.
Używanie hashtagów na Instagramie umożliwia także personalizację treści wyświetlanych przez użytkowników. Oprócz konkretnych profili, mają również możliwość obserwowania hashtagów, dzięki czemu mogą przeglądać treści znajdujące się na innych kontach niż te dodane do obserwowanych. Właśnie dlatego ich dodawanie jest takie ważne – pozwala odkryć dany profil osobom, które dotąd do niego nie dotarły. Prawidłowo dobrane hashtagi na Instagramie pozwalają osiągnąć nie tylko lepsze zasięgi postów, ale i ułatwiają dotarcie do określonej grupy docelowej. To z kolei stwarza możliwość zainteresowania produktem lub usługą potencjalnych klientów, którzy w przyszłości mogą stać się zaangażowanymi ambasadorami marki, przynosząc jej wymierne zyski.
Aby osiągnąć ten cel, należy zwrócić uwagę, by stosowane w mediach społecznościowych hashtagi nie były przypadkowe. Konieczne jest opracowanie konkretnej strategii, dzięki której algorytm Instagrama będzie promował publikowane przez Ciebie treści, ułatwiając pozyskiwanie nowych odbiorców. Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie dają odpowiednio dobrane hashtagi na Insta.
Jak umieszczać hashtagi na Instagramie – posty i relacje
Publikując pojedynczy post na Instagramie, możesz użyć maksymalnie trzydziestu hashtagów. Wiele osób jest przekonanych, że wykorzystanie ich wszystkich sprawi, że treść, którą się promuje, dotrze do większej ilości użytkowników. Nie jest to jednak prawda. O wiele ważniejsze jest stosowanie wartościowych oznaczeń – tagów dopasowanych do publikowanej treści. Hashtagi na Instagramie powinny być przede wszystkim urozmaicone; umieszczaj między 10 a 20 hashtagów pod danym postem.
Hashtagi w InstaStories – czy warto?
Ciekawym sposobem wspierania działań marketingowych na Instagramie jest regularne publikowanie treści w InstaStories. Mogą być to zdjęcia, krótkie video lub ankiety pozwalające na interakcję z użytkownikami. Z założenia mają być relacją z życia na bieżąco; mogą je zobaczyć wszyscy użytkownicy Instagrama (oprócz tych zablokowanych przez danego użytkownika) przez 24 godziny od momentu publikacji (chyba że zapisze się je w „wyróżnionych relacjach”). Instagram pozwala na umieszczenie w Stories maksymalnie dziesięciu aktywnych hashtagów, co pozwala zwiększyć zasięgi Twojego profilu i poprawiać widoczność postów w wynikach wyszukiwania.
Z drugiej strony, InstaStories – opatrzone zbyt dużą ilością hashtagów – wyglądają nieczytelnie. Tak publikowane treści wyświetlane są zaledwie przez kilka sekund, by następnie „przeskoczyć” do kolejnej planszy lub relacji innego użytkownika. Zbyt dużo treści sprawia, że użytkownik musi specjalnie zatrzymywać przewijanie się Stories, by przeczytać cały tekst. Nietrudno zgadnąć, że robi tak bardzo mało osób. Z tego powodu relacja z wieloma widocznymi hashtagami może raczej zniechęcić użytkowników niż ich zainteresować.
Jak sobie poradzić z tym problemem? Wystarczy np. maksymalnie zmniejszyć każdy wpisany ręcznie hashtag lub schować go pod zdjęciem lub naklejką. Wszystkie elementy w Stories można dowolnie zmniejszać i powiększać, układając je jedne na drugich.
Innym rozwiązaniem jest zmiana koloru czcionki na kolor tła. Dzięki temu używane hashtagi pozostaną niewidoczne dla użytkownika, sprawiając jednak, że zasięgi relacji będą większe niż przed ich zastosowaniem.
Określanie popularności hashtagów
Każdy, kto publikował treści na swoim profilu na Instagramie, wie, że w niektórych sytuacjach określenie choćby kilku dopasowanych hasztagów może być prawdziwym wyzwaniem. To jest najlepszy moment, by przyjrzeć się narzędziom, jakie w tej dziedzinie oferuje sam Instagram.
Wpisując interesujące Cię hashtagi w wyszukiwarkę Instagrama, możesz łatwo sprawdzić inne tagi, używane w cieszących się szczególną popularnością postach z danej kategorii. To pozwala ukazać znaczniki, które mogą najlepiej współgrać z grupą docelową Twoich postów.
Co ważne, zwracaj uwagę szczególnie na te konta, które mają tylko trochę większą liczbę obserwujących niż Ty. Mechanizmy, które działają w przypadku „gigantów” social media oraz silnych marek osobistych rządzą się swoimi prawami. Popularność postów zależy u nich w większym stopniu od zaangażowania obserwujących niż odpowiednio dobranych hashtagów.
Warto sprawdzić także, jakie są powiązane hashtagi z tym, ktorego zamierzasz użyć. Określa to konkretne słowa kluczowe stosowane przez innych użytkowników razem z tym, które Cię najbardziej interesuje.
Hashtagi na Instagramie – jakie znaczenie ma ich popularność?
Aby hashtagi na Instagramie spełniały swoją rolę narzędzia pomagającego promować posty i cały profil, konieczne jest opracowanie strategii pozwalającej na szybkie włączenie się w społeczność tego medium. Opracowanie i używanie biblioteki hashtagów to szczególnie dobry pomysł, umożliwiający łatwe zidentyfikowanie najlepszych dla danego zdjęcia znaczników przed umieszczeniem ich pod postem.
Aby ją stworzyć, konieczne jest podzielenie tagów, którymi będziesz się posługiwać na Instagramie, na kilka kategorii.
Najpopularniejsze
Oprócz znaczników unikalnych dla Twojej branży czy marki, używaj hashtagów ogólnych, które nawiązują do Twojej działalności, jednocześnie należąc do najbardziej popularnych, mających powyżej kilkuset tysięcy lub nawet kilku milionów wyników. Ich wykorzystanie może sprawić, że zasięgi publikacji bezpośrednio po opublikowaniu będą bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że post z kategorii opisanej przez dany hashtag będzie widoczny jedynie przez kilka sekund, zanim zostanie zepchnięty w dół przez posty innych użytkowników i marek, w których opisach zdjęć znajduje się ten sam znacznik.
Popularne
Umieszczenie pod postem od 3 do 5 hashtagów, pod którymi znajduje się kilkadziesiąt tysięcy postów, nie winduje zasięgów w takim stopniu, jak wykorzystanie tych najpopularniejszych, jednak pozwala na dłuższą widoczność posta wśród osób zainteresowanych daną kategorią. Pamiętaj, że skuteczność takiego hashtagu może się zmieniać, dlatego regularnie sprawdzaj aktualne trendy. Dany hashtag może być jedynie sezonową modą (dotyczy to tagów powstających np. w reakcji na konkretne wydarzenia lub notujących wzrost popularności w pewnych okresach roku, takich jak Boże Narodzenie czy wakacje) lub nową, trwałą tendencją na Instagramie bądź w całym Internecie.
Niszowe
Wbrew pozorom, warto używać nawet niszowych, mało popularnych hashtagów, mających maksymalnie kilka tysięcy wyników. Ich wykorzystanie pozwala na utrzymanie się postów na samej górze listy najpopularniejszych treści w danej kategorii nawet przez całe tygodnie. To z kolei pozwala dotrzeć marce do osób, które wcześniej jej nie znały, a które są zainteresowane daną kategorią.
Związane bezpośrednio z marką
Dobrze, jeśli Twoja marka będzie kojarzona z konkretnym hashtagiem. Używaj nazwy marki lub innych unikalnych haseł związanych na przykład z hasłem reklamowym lub sloganem odnoszącym się do całości działań marki i Twojego profilu. Dodatkowo, używaj znaczników dopasowanych do konkretnej kampanii lub grupy produktów.
Zanim opatrzysz post konkretnym hashtagiem, pamiętaj, że musi się on odnosić bezpośrednio do tego, co znajduje się na zdjęciu lub filmie, bądź lokalizacji, z którą materiał jest powiązany. Ponadto, raz stworzona biblioteka, jako podstawa strategii w tej dziedzinie, musi być regularnie sprawdzana. Każdy hashtag musi być regularnie weryfikowany pod kątem efektywności. Łatwo sprawdzić jego skuteczność za pomocą statystyk.
Hashtagi to za mało – jak utrzymać wysoką pozycję posta?
Utrzymywanie publikowanych treści na wysokiej pozycji zależy nie tylko od hashtagów. Ogromną rolę pełnią tu działania podjęte w ciągu pierwszej godziny po publikacji. Wiele reakcji użytkowników Instagrama oraz komentarzy, na które osoba prowadząca profil będzie szybko reagować i odpowiadać, również pomaga zwiększyć i utrzymać popularność publikacji oraz całego profilu. Nie mówiąc już o tym, że pozwala zwiększyć zaangażowanie społeczności skupionej wokół Twojej marki. Dlatego aktywność w tak dynamicznym serwisie jak Instagram nie może się ograniczać do robienia zdjęć i opatrywania ich hashtagiem! Odbiorcy chętniej komentują posty i klikają „follow” użytkownikom wchodzącym z nimi w interakcje.
Hashtagi na Instagramie – rola statystyk
Zakładka „Zobacz statystyki”, znajdująca się bezpośrednio pod zdjęciem, zawiera szereg informacji na temat działań podejmowanych przez użytkowników z poziomu danego posta. Dzięki niej można sprawdzić, ile osób zobaczyło daną treść i ilu użytkowników zdecydowało się na odwiedzenie profilu. Ponadto, sprawdzisz tam efektywność hashtagów. Cennym źródłem informacji jest także zakładka „Odkrywanie” („Explore”), pokazująca, ile osób zobaczyło dany post i w jaki sposób na niego trafiły (wyświetlenia podzielone są na te pochodzące ze strony głównej Instagrama oraz z hashtagów), jak również, ilu odbiorców pochodzi spoza grupy obserwujących profil.
Przeglądanie statystyk konkretnych postów jest niezbędnym elementem tworzenia strategii i biblioteki znaczników. Warto przy tym zwracać uwagę na posty, które stały się szczególnie popularne w porównaniu z innymi. Jeśli chcesz zobaczyć, które materiały zyskały największe zasięgi, zajrzyj do zakładki „Statystyki” pod przyciskiem „Edytuj profil”, a następnie sprawdź „Interakcje dotyczące materiałów” w zestawieniu statystyk. Znajdują się tam informacje o polubieniach i komentarzach oraz zestawienie najpopularniejszych materiałów w wybranym przedziale czasowym.
Generatory – zewnętrzne narzędzia pomocne w budowaniu puli hashtagów
Oprócz analizy postów własnych oraz zamieszczanych przez inne profile, możesz skorzystać z zewnętrznych narzędzi w rodzaju generatora hashtagów. Pozwalają one określić, które spośród popularnych hashtagów pasują do Twojej marki i treści publikowanych na jej profilu. Dzięki temu nie musisz wymyślać unikalnych hashtagów samodzielnie i testować ich skuteczności metodą prób i błędów. Do cieszących się największą popularnością serwisów i najlepszych programów wspomagających rozwój konta na Instagramie należą:
- Tagsfinder – narzędzie to jest generatorem hashtagów. Pozwala na podstawie słów kluczowych dobrać 30 znaczników najlepszych dla danego posta.
- Hashtags for Instagram – w narzędziu tym wpisujesz hashtag, słowo lub frazę kluczową, a algorytm pomaga Ci wyszukać określoną liczbę popularnych hashtagów, które są z nimi powiązane.
- Hashtag Inspector PRO – narzędzie, które ułatwia znajdowanie najlepszych hashtagów na podstawie konkretnych słów lub fraz kluczowych. Umożliwia stworzenie własnego zestawu hashtagów, skopiowanie go i wklejenie bezpośrednio do posta.
- Hashtags – for likes for Instagram – pokazuje najpopularniejsze tagi w poszczególnych kategoriach. Podobnie jak w przypadku wcześniejszego generatora, pozwala na stworzenie swojej kolekcji hashtagów i wklejenie jej bezpośrednio do posta na Instagramie.
- Banned Hashtags – pozwala sprawdzić, czy hashtagi, których chcesz użyć, nie znajdują się na tzw. „czarnej liście”. Chodzi o znaczniki, które algorytm Instagrama kojarzy z takimi działaniami jak natarczywa reklama, spam czy inne niestosowne treści. Tag można sprawdzić także ręcznie, wpisując go w wyszukiwarkę Instagrama. Jeżeli od dłuższego czasu nie pojawiają się żadne zdjęcia nim opatrzone, lepiej go nie używać – może to skutkować znacznym zmniejszeniem zasięgów lub nawet blokadą konta.
- Photerloo – po wybraniu zdjęcia przeznaczonego do publikacji na Instagramie, warto wgrać je do tego systemu. Na podstawie jego analizy, algorytm zaproponuje dopasowane hashtagi z uwzględnieniem ich popularności oraz wyznaczonej wcześniej ilości.
Odpowiednie używanie hashtagów na Instagramie – podsumowanie
Powyższe wskazówki można podsumować w kilku punktach. Przede wszystkim, istotna jest ograniczona ilość hashtagów pod każdym postem. Lepiej wykorzystać od 10 do 20 dobrze dobranych znaczników niż 30 niezwiązanych z jego treścią. Pamiętaj również o korzystaniu wyłącznie z hashtagów ściśle związanych z działalnością Twojej marki, jak również tych, które są używane przez Twoją konkurencję oraz potencjalnych followersów.
Aby korzystać wyłącznie z najbardziej efektywnych hashtagów, pamiętaj o częstym ich sprawdzaniu i zmienianiu. Używaj hashtagów ze stworzonej przez siebie bazy, jednak nie powtarzaj tego samego zestawu w każdym poście. Instagram jest niezwykle dynamicznym medium – używanie ciągle tych samych znaczników może doprowadzić do spadku zasięgów, co ma sprawić, że skorzystasz z narzędzi płatnej promocji publikowanych przez siebie treści, aby utrzymać je na dotychczasowym poziomie.
Hashtagi to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na zwiększenie zasięgów i docieranie do szerokiego grona osób, które mogą skorzystać z usług Twojej marki. Opisane powyżej praktyki gwarantują budowanie jej rozpoznawalności. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie profilu na Instagramie nie kończy się tylko na poście z idealnie dobranymi hashtagami. To kompleksowe działania, do których należy podejść nie tylko strategicznie, ale i kreatywnie. Używaj tagów dopasowanych do treści. Szczególnie istotne są jednak interakcje z odbiorcami i podążanie za obecnymi oraz potencjalnymi followersami, a co za tym idzie – budowanie prawdziwej społeczności.